Izumitelj Phillip Vaughan je leta 1791 kot prvi patentiral kroglični ležaj. Uporabil ga je za odpravo neposrednega stika med pogonsko gredo in osjo vozila. Zaradi nastalega trenja so se vozne nosilne osi prenehale obrabljati. Kroglični ležaji so dandanes vgrajeni v številne vsakdanje predmete (na primer pralni, sušilni, pomivalni stroji) in hkrati predstavljajo pomemben del v različnih industrijah in panogah. Posledično so tovarniški inženirji našli vrsto različnih načinov njihove uporabe glede na številne prednosti. V predelovalni industriji so kmalu odprli nov svet nadgradnji motornih strojev, kateri so se kasneje v industrijskem svetu začeli dramatično spreminjati. Strojem pomagajo, da bi le ti kar najbolje delovali. V nadaljevanju zatorej predstavljamo nekaj splošnih področij, kjer jih običajno uporabljamo.
Aplikacije z nizko hitrostjo
Kroglični ležaji na kolesih so dober primer njihove uporabe, pri čemer hitrosti in obremenitve niso visoke.
Aplikacije z visoko hitrostjo
Ležaji so pri visokih hitrostih obremenjeni na več načinov. Hitrost vrtenja ni edini dejavnik, ki ga je treba upoštevati; nosilni modeli upoštevajo tudi premer izvrtine. Namenski programi z visoko hitrostjo vključujejo turbo polnilnike v avtomobilskih in vesoljskih modelih, prav tako pa tudi pri medicinski in zobozdravstveni opremi ter pri visoko hitrostni strojni opremi.
Aplikacije za osne in trenutne obremenitve
Osne in potisne obremenitve potiskajo in vlečejo vrtljivo gred. Trenutek obremenitve poskuša zavrteti ležaj, kjer njegov kolesni del podpira težo kot radialno obremenitev na njegovi osi, vrtljivi del pa podpira težo kot potisno obremenitev na njegov pravi kot. Za vrtljivi ležaj se uporablja sila trenutne obremenitve, saj je kolesni del odmaknjen od njegove osi. Primer takih programov je uporaba na kolesih vozil.
Aplikacije, ki niso radialne
Linearni valjčni ležaji delujejo kot sorodni kroglični ležaji (več na https://mm-eshop.si/lezaji-in-pribor/kotalni-lezaji/kroglicni-lezaji), le da so razporejeni za prenašanje bremen v ravni liniji. »Prenosne mize« so z njimi obložene tako da se predmeti lahko prevrnejo nanje ali preko njih. Namenski programi vključujejo sisteme vodenja za premikanje industrijske opreme in vlakov z enosmerno železnico. Uporabljajo pa se tudi v montažnih linijah, pri pakiranju ali ravnanju s prtljago, skupaj z nekaterimi blagajnami v trgovinah.